Nordyckie symbole, nie tylko biżuteria.

Zainteresowanie mitologią nordycką oraz symbolami pochodzącymi z północnej Europy nie słabnie. Stała się ona nieodłączną częścią kultury popularnej. Symbole nordyckie często pojawiają się w filmach i komiksach.

Również w Polsce widzimy duże zainteresowanie tą tematyką. Nie wszystkim się to podoba, a powody mogą być różne. Jedni uważają, że za mało uwagi poświęcamy naszej własnej, słowiańskiej kulturze. Innym symbole nordyckie kojarzą się z czarną magią. Wydaje się, że najlepszym wyjściem jest zachowanie odpowiedniego dystansu do tego tematu. Można przecież interesować się jednocześnie kulturą słowiańską i nordycką. Można również nosić odzież ozdobioną symbolami używanymi kiedyś przez ludy zamieszkujące północ Europy i wcale nie być zainteresowanym okultyzmem. Poznaj biżuteria nordycka, duży wybór.

Wśród najpopularniejszych symboli związanych z mitologią nordycką można wymienić Statek Dusz. Przedstawiał on podróż w zaświaty, którą odbywa po śmierci każdy człowiek. Z tego powodu często ozdabiano nim nagrobki. Kolejny z symboli, które powinny zostać wspomniane podczas omawiania tego tematu, to Sleipnir. Według wierzeń nordyckich był to koń należący do najważniejszego z bogów- Odyna. W odróżnieniu od zwykłych koni posiadał on 8 nóg. Obecnie uważa się, że jest to nawiązanie do koła słonecznego, czyli jednego z najwcześniejszych wizerunków Odyna – zobacz też tu: runy nordyckie. Sleipnir mógł podróżować zarówno po lądzie, jak i w powietrzu.

Kolejny z ważnych nordyckich symboli to Wilk. Trzeba jednak zaznaczyć, że to zwierzę pojawia się we wszystkich mitologiach ludów europejskich. Człowiek spotykał na swojej drodze wilki na terenie całego naszego kontynentu. Wilk wzbudzał strach, ale również podziw. Według wierzeń ludów Północy bóg Odyn miał towarzyszy w postaci dwóch wilków o imionach Freki i Geri. Osoby szczególnie zainteresowane wilkiem jako postacią mitologiczną mogą również poszukać w internecie informacji o wierzeniach ludów azjatyckich. Okazuje się, że tam również zwierzę to budziło ogromny szacunek i podziw. Mongołowie uważali nawet, że pochodzą od wilków.

Kolejnym symbolem nordyckim, o którym koniecznie trzeba wspomnieć, jest Mjolnir, czyli Młot Thora. Przedstawia on posiadaną przez Odyna moc panowania nad błyskawicami. Według wierzeń dawnych mieszkańców północy Europy młot rzucony przez Odyna zawsze do niego powracał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *