Protezy rąk i nóg – trochę informacji o nich

Amputacja kończyny górnej oznacza dla osoby, która musiała zostać jej poddana ogromną zmianę życiową.

To, co wcześniej było rutynową codzienną czynnością teraz może stać się zadaniem wymagającym dużego wysiłku. Amputacja nie musi oznaczać utraty całej kończyny. Jeżeli jest to możliwe, jej część zostanie pozostawiona. Podejmujący decyzję lekarz zawsze bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta. Część ręki nie będzie podlegać amputacji tylko wtedy, gdy nie stworzy to zagrożenia dla zdrowia poszkodowanego. Każdy lekarz chciałby z pewnością zakomunikować pacjentowi znajdującemu się w takiej sytuacji, że nie straci kończyny. Czasem jest to jednak nieuniknione. Osoba, którą to spotkało z pewnością przez pewien czas będzie znajdowała się w złym stanie psychicznym. Jej bliscy powinni to zrozumieć i okazać swoje wsparcie.

Czasem niezbędny jest kontakt z psychologiem lub psychiatrą, ponieważ osoba dotknięta amputacją nie jest w stanie poradzić sobie z przystosowaniem się do nowych warunków życia. Warto wiedzieć o tym, że obecnie możliwe jest zastosowanie nowoczesnej protezy ręki. Nie zastąpi ona w 100% utraconej kończyny, to jest pewne. Może jednak znacznie ułatwić życie. Protezy kończyn górnych dzielimy na pasywne i aktywne. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z protezą, której zadaniem jest głównie dobrze wyglądać maskując brak ręki w sytuacji, gdy osoba, która utraciła kończynę znajduje się w przestrzeni publicznej. Nie da się wykonać z jej pomocą zbyt wielu czynności – zobacz tu nowoczesne protezy nóg i rąk.

Proteza aktywna zapewnia dużo więcej możliwości. Wyposażona jest często w elektronikę umożliwiającą wykonywanie skomplikowanych ruchów, co nie jest możliwe w przypadku korzystania z pasywnego modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *